تاریخچه تاسیس حوزه

حضرت آيت الله يكتايي در ابتداي مهاجرت به خلخال و در همان روزهاي اوليه اقامت در خلخال در سال 1341 مبادرت به تشكيل حلقه هاي دروس حوزوي نمود.نخستين محل اختصاصي براي طلاب حوزه ي علميه جعفريه خلخال خانه اي استيجاري بود كه حدود پانزده نفر طلبه را در خود جاي مي داد.

اين مدرسه در كنار تشكيل كتابخانه اي به همين نام كه در محل يكي از منازل مسجد قائميه تاسيس گرديد باعث رونق فرهنگي مذهبي شهرستان محروم خلخال در آن زمان گرديد  و آوازه ي فعاليت حوزوي و علمي ايشان در خلخال به سرعت در منطقه پیچید و موجب گرديد تا پيشنهاد تاسيس واحداث ساختمان براي مدرسه جعفريه در راس برنامه هاي معظم له قرار گيرد.

سرانجام در اوج خفقان حاكم از سوي طاغوت و احساس نياز به توسعه فرهنگي  با ياري مردم مؤمن ومتدين خلخال وهمچنين كمك و حمايت موثر امام خميني(قدس سره)محلي جهت تأسيس مدرسه خريداري و وقف گرديد، همين امر موجب خشم و نگراني ساواك رژيم شاه و وابستگان محلي آنان گرديد. ليكن عليرغم سنگ اندازي ها و مخالفت ها و حركت هاي ايذايي فراوان به حول و قوه الهي مدرسه يادشده دايروطلاب كثيري  در آن مشغول درس و بحث گرديدند.

اين مدرسه بمثابه شجره ي طيبه اي به تربيت طلاب و فضلاي متعددي پرداخته و تحويل جامعه اسلامي نموده و در عين حال خود به عنوان كانوني براي طلاب مبارز و انقلابي و مركزي براي تبيين اهداف عالي انقلاب اسلامي و روشنگري و هدايت عموم مردم به ويژه جوانان و روشنفكران، نقش مهمي ايفا مي كرد تا اينكه با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در سال 1357و بعد از آن، دانش آموختگان و فارغ التحصيلان همين مدرسه مباركه مصادرامور مختلف انقلاب و جمهوري اسلامي قرار گرفتند و در8 سال دفاع مقدس نيز مشاركت جانانه اي از سوي آنان انجام گرفت و شهداي گرانقدري تقديم انقلاب اسلامي كردند .  برخي از تربيت يافته گان اين مدرسه  در مشاغل حساس قضايي ،سياسي ،نمايندگي مجلس ، عضويت در هيأتهاي علمي دانشگاه ها و حوزه هاي علميه و ماموريت هاي تبليغي داخل و خارج از كشور مشغول بوده وهستند.

بعد از انقلاب اسلامي موضوع توسعه مدرسه جعفريه و طراحي و احداث ساختمان جديد مدرسه در دستور كار قرار گرفت . تا اينكه در سال 1364 هجري شمسي طرح اوليه مدرسه آماده و عمليات احداث آغاز گرديد. بر اساس طرح جديد مساحت عرصه مدرسه با خريد چند خانه  همجوارگسترش يافته و بناي جديد مدرسه در چهار طبقه و به مساحت ٢٠٠٠ متر مربع آغاز شد  كه با داشتن  ٣٠حجره جهت سكونت شبانه روزي 100 نفر ودرمجموع ظرفیت پذیرش٢٠٠ طلبه را دارد. اين مدرسه همچنين داراي كتابخانه و قرائت خانه  اي مجهز  با كتب نفيس و ارزشمندي است . از ديگر خدمات جانبي اين مدرسه كه به صورت شبانه روزي اداره مي شود، وجود آشپزخانه مركزي است كه ارائه روزانه دو وعده غذاي گرم در ظهر و شب از برنامه هاي عملي اين مدرسه مي باشد. مسجد و مدرس و دفتر مديريت از ديگر بناهاي جانبي مدرسه است كه مجموعه ي ارزشمند مدرسه را تشكيل مي دهد . كمبود استاد يكي از مشكلات حوزه ي علميه جعفريه خلخال است كه جهت جبران اين نقيصه از حوزه ي علميه قم سه نفر براي تدريس دراين مدرسه اعزام گرديده و به خوبي انجام وظيفه مينمايند.

 درحال حاضر مديريت حوزه علميه مبادرت به احداث شش واحد سازماني در زميني به مساحت 400 متر مربع  به عنوان استاد سرا نموده است كه همينك در حال ساخت مي باشد . با آماده سازي واحد هاي ياد شده يكي از مشكلات اساسي تامين استاد براي مدرسه حل خواهد شد. 

       

 

/ 0 نظر / 17 بازدید